Nasz News. Kampania referendalna nie może agitować. Jest opinia prawna

DSC_6494_kopiaZ opinii prawnej do jakiej dotarł portal bezkompromisowo.pl, a którą zamówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, wynika, że kampania referendalna musi mieć charakter wyłącznie informacyjny.

Dwa tygodnie temu, po serii wpadek, w Komitecie Kraków 2022 nastąpiło kadrowe trzęsienie ziemi – wymieniono prawie cały zarząd oraz skład biura. Rozpoczęto również nowy etap konsultacji społecznych, kampanię informacyjną „Rozwiewamy wątpliwości”. Na Rynku Starego Miasta stanął, słynny już na całą Polskę, namiot sferyczny, gdzie można porozmawiać o Igrzyskach, a przy ulicach pojawiły się bilboardy, na które poszło z urzędu miasta prawie 150 tys zł. I to właśnie te bilboardy wywołały najwięcej kontrowersji, a ściślej hasła, które się na nich pojawiły takie jak: „„Bo igrzyska to 35 tys. miejsc pracy”, „Bo igrzyska to metoda na korki” czy „Bo pozyskamy znacznie więcej, niż wydamy”. Zdaniem przeciwników organizacji igrzysk w Krakowie jest to niedopuszczalna prawem forma agitowania mieszkańców, aby zagłosowali w referendum „za” igrzyskami. Ich zdaniem, finansowana z pieniędzy podatników kampania referendalna, może pełnić funkcję wyłącznie informacyjną.

„Kampania nie może być prowadzona w celu propagowania głosowania w określony sposób”

Do podobnych wniosków można dojść czytając opinią prawną zamówioną przez Jacka Majchrowskiego: „Niezbędne jest podkreślenie zakresu tej kampanii [referendalnej – przyp. red.], która ma zgodnie z powołanym przepisem służyć wyjaśnieniu przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, który zarządził referendum, istoty problemów rozstrzyganych w referendum, treści postawionych pytań i wariantów. Nie jest to kampania prowadzona w w celu propagowania głosowania w określony sposób”.

„To są fakty”

Tak zarzuty odpiera Mateusz Zmyślony, ekspert komitetu Kraków 2022 ds. komunikacji – 35 tys. miejsc pracy, na stałe po igrzyskach – jest to prognoza wykonana przez profesjonalną firmę konsultingową. Poza tym w ramach kampanii każdy może przyjść do namiotu na rynku i porozmawiać o swoich wątpliwościach z ekspertami.

– Musimy też zrozumieć logikę tej kampanii – dodaje Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa i przewodnicząca komitetu. – Zgodnie z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej, gmina miejska Kraków ma informować o swoich działaniach, zgodnie z decyzjami, które podejmuje. Uważamy, po półtorarocznej pracy nad tym projektem, że jest korzystny dla mieszkańców. To jest gigantyczna szansa dla rozwoju Krakowa.

Referendum 25 maja

Polskie prawo nie przewiduje żadnych sankcji za nieprawidłowe prowadzenie kampanii referendalnej. Do urn Krakowianie pójdą już za dwa tygodnie (fot. W. Majka, KKK2022).

20.05.2022, aktualizacja:

Dzisiaj zapadł wyrok w trybie referendalnym. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił pozew złożony przez T. Leśniaka z inicjatywy „Kraków Przeciw Igrzyskom”. Nie podzielił jego zarzutów o fałszu hasła „Igrzyska to sposób na smog”, promowanego przez urząd miasta. Stwierdził, że jest to ocena nie podlegająca jego kontroli. Przyznał jednak, że była to kampania referendalna, a nie informacyjna, prowadzona przez miasto. T. Leśniak zapowiedział zażalenie.

22.05.2022 aktualizacja:

Krakowski sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok sądu I instancji.

Related Posts