Nasz news! Zespół Laska – 760 tys. zł, Zespół Macierewicza – ?

_DSC5419Portal bezkompromisowo.pl ustalił: 760 tys. zł to koszt dwuletniego funkcjonowania zespołu ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej Macieja Laska. Jego przewodniczący zarobi za ten rok 77 tys. zł, a pozostali członkowie po 60 tys. zł. Jakie są koszty funkcjonowania zespołu Antoniego Macierewicza? Nie wiadomo.

Oprócz polskich prokuratur, które badają katastrofę smoleńską, zajmują się tym również dwa zespoły: zespół parlamentarny ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, któremu przewodniczy poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz oraz rządowy zespół do spraw wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dnia 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, na czele którego stoi Maciej Lasek. Próbowaliśmy ustalić ile wyniosły do tej pory koszty działalności obu tych gremiów oraz jak wzajemnie ocenią swoją działalność.

Zespół Macierewicza

Pierwszy powstał zespół sejmowy – już w lipcu 2010 roku czyli ponad cztery lata temu. Według oficjalnej listy Kancelarii Sejmu liczy stu parlamentarzystów PiS – u. Spotkał się do tej pory pięćdziesiąt pięć razy. Na swojej stronie internetowej publikuje wyniki badań, dokumenty oraz zdjęcia, organizuje rokrocznie konferencje naukowe. Trzecia z nich rozpoczyna się właśnie w Warszawie.

Pytamy w gmachu przy ul. Wiejskiej o wydatki zespołu – Nie ponosimy żadnych kosztów funkcjonowania zespołów poselskich i parlamentarnych. Zapewniamy im wyłącznie pomoc organizacyjną, związaną z ich bieżącymi pracami na terenie Sejmu – odpowiada nam biuro prasowe. – Posiedzenia zespołów odbywają się w pomieszczeniach Kancelarii Sejmu, a więc nie wiążą się z tym żadne dodatkowe koszty – dodaje. Próbowaliśmy się dowiedzieć w biurze PiS – u o możliwe wydatki, jakie poniosła partia na wynagrodzenia, badania, prace ekspertów, podróże itp. Prosiliśmy również o ocenę dotychczasowej pracy obu gremiów, przez posła Antoniego Macierewicza. Bez odpowiedzi.

Zespół Laska

Półtora roku temu, aby wyjaśniać opinii publicznej wyniki dotychczasowych badań oraz w odpowiedzi na powstanie sejmowego zespołu, Premier Donald Tusk, powołał pięcioosobowy zespół ds. wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. Przewodniczy mu Maciej Lasek. Na swojej stronie internetowej eksperci wyjaśniają przebieg katastrofy, zamieszczają zdjęcia, grafiki i wyniki badań. Zespół w stu procentach jest finansowany ze środków publicznych. 

W 2013 roku koszty organizacyjne jego działalności wyniosły 120 tys. zł. Z puli na 2014 rok, do tej pory wydano 86 tys. zł. (m.in. zakup usług – 72 tys. zł, umowy cywilno – prawne – 9,6 tys. zł). Za ten rok przewodniczący zespołu zarobi 77 tys. zł., a pozostali członkowie po 60 tys. zł. W sumie na wynagrodzenia wydano w 2013 roku 240 tys. zł. W tym roku będzie to już 315 tys. zł – razem ponad pół miliona zł.

Lasek krytykuje zespół Macierewicza

– Działalność grupy Antoniego Macierewicza ma charakter wyłącznie polityczny – mówi portalowi bezkompromisowo.pl Maciej Lasek – On i jego zespół próbuje wprowadzać opinię publiczną w błąd, za co powinien niezwłocznie przeprosić i zakończyć wreszcie swoją działalność – dodaje. Uważa, że sejmowy zespół zamiast dowodów, przedstawia sfałszowane zdjęcia, materiały, dokumenty i informacje nieznanego pochodzenia. – Żaden z członków grupy posła Macierewicza nie był w Smoleńsku, nie widział miejsca katastrofy, nie badał wraku ani kluczowych elementów – zaznacza Lasek. – Zgodnie ze swoim regulaminem zespół powinien wspierać instytucje prowadzące postępowania w tej sprawie i inicjować zmiany prawne mające zapobiegać podobnym katastrofom. Zamiast tego obserwujemy cyniczną walkę polityczną – ocenia.

W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób, czyli wszyscy lecący na obchody rocznicy zbrodni Katyńskiej, rządowym Tu – 154, na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego małżonką.

Related Posts