Jednak będą Igrzyska? Zakopane chce zastąpić Kraków!

Kompleks_skoczni_narciarskich_Średniej_Krokwi

Zakopane za Kraków? Prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że podczas jutrzejszej rozmowy z polskim i słowackim komitetem olimpijskim, będzie rozmawiał o zastąpieniu Krakowa – Zakopanem.

– Wczoraj, w rozmowie ze mną z taką propozycją wystąpił burmistrz Majcher – powiedział podczas dzisiejszej, porannej audycji w TOK FM, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – Jutro będziemy ją dyskutować. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta. Kraków byłby tylko wyeliminowany z nazwy. Imprezy odbywałyby się na hali widowiskowej i na hali Wisły – dodał.

Winni zamieszania? Grupa nieudaczników i dwie gazety

– Mieszkańcy podjęli głupią decyzję. Z jednej strony pokazuje się opinie ekspertów (…). Z drugiej strony jest grupa młodych ludzi, którzy jeszcze nic w życiu nie zrobili ale są przeciwko, oni mówią, oni nadają ton, dwie gazety do tego się dołączają (…) Mieszkańcy byli nakręcani przez dwie redakcje – powiedział prezydent Krakowa.

Zakopane jeszcze nie potwierdza

 – Analizowanych jest wiele scenariuszy. Musimy znaleźć rozwiązanie jak wyjść z tego pata, ze względu na grożące komitetowi kary za zerwanie umowy z firmą Event Knowledge Services – powiedział w rozmowie z portalem bezkompromisowo.pl, rzecznik zakopiańskiego ratusza Szymon Zatorski. – Jest jednak za wcześnie na szczegóły. – dodał.

Kopińska: Majchrowski powinien uszanować wolę mieszkańców

Takie pomysły krytycznie ocenia Grażyna Kopińska, ekspertka Fundacji Batorego – W Krakowie odbyło się referendum, które spełniło wszystkie warunki konieczne do uznania jego prawomocności – mówi w rozmowie z nami. – Władze miasta mają obowiązek postąpić zgodnie z wolą mieszkańców wyrażoną w tymże referendum.

Negatywnie odnosi się również do opinii, jaką wyraził o przeciwnikach referendum Jacek Majchrowski. – Prezydent Krakowa dyskredytując inicjatorów referendum przyznaje się do nieporadności swojej i komitetu przygotowującego projekt olimpiady. Nie potrafili przekonać mieszkańców do swoich racji – mówi „B”.

Kraków Przeciw Igrzyskom: To 200 tys. ludzi powiedziało „nie”

Również oponenci igrzysk, skupieni wokół Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, skomentowali słowa prezydenta na swój temat. Na swoim profilu na Facebooku, napisali:

Nie wiemy, skąd prezydent czerpie informacje o nas i naszej robocie, ale jest to wiedza nierzetelna (chociaż faktycznie żadna z osób w naszej inicjatywie nie pracuje na tylu etatach, co prezydent). Przypominamy jednak na wszelki wypadek, że w referendum wzięło udział około 200 tys. mieszkańców Krakowa, a nie „grupa młodych ludzi”. Warto też dodać, że – w przeciwieństwie do aparatu władzy – kampanię igrzyskową prowadziliśmy praktycznie bezkosztowo”.

Doradztwo za 18 mln. zł.

Umowa z Event Knowledge Services (EKS) została podpisana na początku roku przez władze Krakowa. Firma za obsługę procesu aplikacji otrzyma w sumie 18 mln. zł., z czego 3,7 mln. zł. już dostała za napisanie wniosku aplikacyjnego. EKS jest przedsiębiorstwem wydzielonym (spin-off) z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Link do całej dzisiejszej audycji tutaj.

(fot. Michał460)

Related Posts