bezkompromisowo.pl

Blog tematyczny o biznesie i inwestycjach

FinanseInwestycje

Lokata jako sposób na pomnażanie oszczędności

Lokata jako sposób na pomnażanie oszczędności

Posiadanie oszczędności jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze można z nich skorzystać w wypadku utraty pracy lub czasowego zmniejszenia się dochodów. Dzięki oszczędnościom można również zrealizować swoje marzenia (atrakcyjny wyjazd) albo cele (kupno nowego sprzętu, remont). Dodatkowe pieniądze na koncie przydają się także w sytuacji kryzysowej, gdy zepsuje się samochód lub trzeba wydać większą sumę na leczenie. Banki oferują swoim klientom kilka sposobów, dzięki którym można oszczędzać i pomnażać zgromadzony kapitał. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich – lokacie.

Co to jest lokata?

Lokata to jeden z produktów bankowych, który umożliwia deponowanie kapitału. Całość polega na tym, że oddaje się bankowi do dyspozycji na określony czas swoje pieniądze. Potem bank zwraca je wraz z odsetkami.

Im dłużysz okres trwania lokaty i większa kwota, tym więcej można zarobić. O tym, ile wynosi lokata, można łatwo dowiedzieć się z kalkulatora lokat. Wystarczy wprowadzić do niego kilka niezbędnych danych: czas trwania lokaty, oprocentowanie, wpłacaną kwotę i sposób kapitalizacji odsetek.

Lokata to bardzo bezpieczny produkt, ponieważ objęty jest gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że nawet jeśli bank upadnie, klienci otrzymają zwrot wpłaconych środków do kwoty 100 tysięcy euro.

Rodzaje lokat

Najpopularniejszym rodzajem lokaty bankowej jest lokata terminowa. Zakłada się ją na określony czas (zwykle minimum 3 miesiące), po którym bank wypłaca na wskazane konto kapitał wraz z odsetkami. Zazwyczaj dotyczy polskiej waluty, ale spotyka się także lokaty w euro, dolarach, czy frankach.

Niektóre lokaty terminowe mają charakter odnawialny. Oznacza to, że po zakończeniu okresu umowy środki ponownie są lokowane na ten sam czas. Jednak zmianie mogą ulec warunki oprocentowania.

Większość lokat terminowych ma stałe oprocentowanie. Banki oferują również lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, które uzależnione jest od wysokości stóp procentowych.

Każdy kto dysponuje większymi środkami i chce je zainwestować na lokacie, może skorzystać z lokaty nocnej (overnight). Pieniądze wpłaca się po południu i wypłaca następnego dnia rano. Duże pieniądze można też wpłacić na lokatę strukturyzowaną. Wtedy kapitał podlega ochronie, ale nie ma gwarancji co do tego, jaki będzie zysk. Wszystko zależy od sytuacji na rynku.

Jak założyć lokatę

Lokatę bankową można założyć na dwa sposoby. Najprostszym jest skorzystanie z bankowej aplikacji mobilnej. Osoby, które mają konto internetowe i chcą założyć lokatę, mogą zalogować się na swój rachunek i wygenerować lokatę. Wystarczy później przelać wybraną kwotę na konto lokaty i czekać na zysk.

Lokatę można założyć także w oddziale banku. Należy udać się do niego z dowodem osobistym. W wielu bankach nie trzeba otwierać konta, by zdeponować środki na lokacie.

Jak wybrać lokatę

Szukając idealnej lokaty bankowej, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
– oprocentowanie i sposób kapitalizacji odsetek
– czas trwania lokaty
– konsekwencje jej zerwania
– dodatkowe warunki (niektóre lokaty dostępne są tylko dla nowych lub stałych klientów).

Udostępnij