Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zbudować dom – od projektu do wykończenia

26 czerwca 2022 od czego zacząć budowę domu


Proces budowy domu składa się z kilku etapów, które są niezmienne, dzięki czemu można się do niego dobrze przygotować. Jak zbudować dom sprawnie i bez zbędnych nerwów?

Pierwszy krok

Zastanawiając się od czego zacząć budowę domu nie można zapomnieć o formalnościach, które są niezbędne. Warto pamiętać, że często jest to proces długotrwały, który wymaga od inwestorów cierpliwości.

Po zakupie działki, który najczęściej poprzedzony jest długimi poszukiwaniami, należy znaleźć projekt wymarzonego domu. Trzeba mieć świadomość, że zakup gotowego projektu wiąże się z koniecznością dostosowania go do indywidualnych potrzeb oraz warunków, które panują na działce.

Projekt domu jest podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę. Do wniosku należy dołączyć decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, warunki techniczne dostawy mediów oraz mapę sytuacyjno-wysokościową, która musi być sporządzona przez uprawnionego geodetę.

Czas zacząć

Budowa domu krok po kroku rozpoczyna się od ogrodzenia i zabezpieczenia działki. Kolejnym krokiem jest wylanie fundamentów. Bardzo ważna jest izolacja, która zabezpieczy dom przed wilgocią oraz przemarzaniem. Czasami konieczne jest wykonanie drenażu, który zabezpieczy dom na podmokłych terenach.

Zastanawiając się jak zbudować dom nie można zapomnieć o poprowadzeniu poziomych elementów kanalizacji, które muszą być wykonane już na etapie fundamentów.

Kolejny etap budowy to stan surowy otwarty, który warto rozpocząć na wiosnę, gdy pogoda jest sprzyjająca. Polega on na postawieniu ścian budynku, wykonaniu stropów oraz schodów betonowych. Kolejnym etapem jest zrobienie więźby dachowej oraz poszycia dachowego.

Budowa domu krok po kroku to wykonanie stanu surowego zamkniętego, który polega na wykonaniu instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej oraz gazowej, jeżeli taka jest przewidziana. Osadzane są również okna oraz drzwi. Jest to dom, który jest przygotowany do zimy.

Czas na zakończenie

Zastanawiając się jak zbudować dom trzeba pamiętać o wykończeniu, które pozwala na uzyskanie indywidualnego charakteru domu i jest ostatnim etapem prac.

Ten etap prac należy rozpocząć od zamontowania urządzeń grzewczych. Kaloryfery, piece czy kominki należy założyć na tym etapie budowy. Następnie można zająć się postawieniem ścian działowych, położeniem podłóg, montażem gniazdek elektrycznych, wykonaniem białego montażu, wykończeniem łazienki oraz kuchni. Następnym etapem jest wykonanie gładzi na ścianie oraz pomalowanie ich.

Zastanawiając się jak zbudować dom należy pamiętać o ociepleniu zewnętrznym ścian. Jest to ten etap budowy, który można jednak wykonać nawet kilka lat po zakończeniu budowy. Jest to jednak etap niezbędny, by ograniczyć koszty ogrzewania budynku.

Rozpoczynając budowę domu należy się do niej dobrze przygotować. Ważne jest finansowanie budowy, czyli zgromadzenie niezbędnych środków lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Budowa domu krok po kroku to również dobre przygotowanie merytoryczne. Inwestor musi dokładnie wiedzieć jakie prace są niezbędne do wykonania na każdym etapie budowy.

Redakcja bezkompromisowo.pl

L to blog tematyczny o biznesie. Znajdziesz tutaj informacje na temat, jak najlepiej zainwestować twoje pieniądze. Nasz zespół doradza w wielu kwestiach związanych z finansami. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu bankowości, biznesu i inwestycji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kwiaty w biurze
Jakie usługi dla biznesu
obozy

Jesteś zainteresowany reklamą?