Ostatnimi czasy coraz częściej mówi się o odnawialnych źródłach energii. Pochodzi ono ze słońca, wiatru czy wody. Kraje starają się odchodzić od węgla kamiennego lub brunatnego jako źródło pozyskiwania energii. Aby zachęcić do tego mieszkańców, wprowadzane są dotacje i dofinansowania na założenie między innymi ekranów fotowoltaicznych. Dowiedz się już dziś, jak działa fotowoltaika.
Jak działa fotowoltaika?
Czym jest i jak działa fotowoltaika? Jest to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Efektem nauki są między innymi panele słoneczne, które mają coraz większe zastosowanie w naszym świecie. Istnieje kilka rodzajów tego sprzętu. Jako przykłady można wymienić panele fotowoltaiczne wytwarzające energię elektryczną oraz takie, które podgrzewają wodę w naszym zbiorniku. Możliwości jest wiele, jednakże wszystko to zależy od naszych preferencji i potrzeb. W związku z tym, iż w Polsce odchodzi się od tradycyjnego pieca węglowego, duża część społeczeństwa decyduje się na zmiany w swoim gospodarstwie domowym. Jednakże czy wprowadzenie fotowoltaiki jest opłacalne? Oczywiście, jednakże należy do tego podejść mądrze.
Niewielka inwestycja – ogromne oszczędności
Założenie Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) to bardzo prosty sposób na obniżenie rachunków za prąd w twoim domu. Dzięki dofinansowaniom i przywilejom możesz w tani sposób w przyszłości zaoszczędzić bardzo dużą kwotę pieniędzy. Jednakże jest pewien minus. Aby otrzymać dofinansowanie, niestety trzeba samemu zainwestować pewną sumę pieniędzy. Jeśli będziemy działać według ustalonych norm i zasad, to mamy możliwość zwrotu bardzo dużej części pieniędzy. Jeżeli nie mamy takiej ilości gotówki, to obecnie wiele banków mają możliwość udostępnienia kredytu bez oprocentowania. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcieliby jak najszybciej zdecydować się na fotowoltaikę.
Dofinansowanie na fotowoltaikę
Aby zachęcić społeczeństwo do ekologicznych zmian, wiele państw wprowadza różnego rodzaju dofinansowania, które pomogą w zakupie potrzebnego sprzętu. Z pomocą przychodzi program “Czyste Powietrze”, który pozwoli na otrzymanie dotacji w wysokości nawet 69 000 złotych. Jest to ogromna kwota, dzięki której można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Program także pozwala na dofinansowanie wymiany pieca (do 5 tysięcy złotych) czy też montaż paneli fotowoltaicznych (50% kwoty). Program powstał, aby więcej rodzin mogło pozwolić sobie na unowocześnienie swojego domu i montaż ekologicznej produkcji energii elektrycznej. Kolejnym programem jest “Mój Prąd 4.0”, który wystartował rok temu. Maksymalna kwota dotacji to dwadzieścia tysięcy złotych, jednakże tutaj warunki otrzymania pieniędzy są znacznie prostsze. Dodatkowym przywilejem jest fakt, że osoby, które zakupiły panele fotowoltaiczne, mogą pod koniec roku odliczyć poniesione koszty od podatku. Dzięki takiemu działaniu istnieje możliwość zwrotu części funduszy.