bezkompromisowo.pl

Blog tematyczny o biznesie i inwestycjach

Bank

Czy warto założyć w banku konto dla młodzieży?

Czy warto założyć w banku konto dla młodzieży?

Wychowywanie nastolatka to nie tylko szkolna edukacja i wpajanie zasad, którymi należy się kierować. Dziś warto nauczyć swoje dziecko także tego, jak gospodarować pieniędzmi. Dzięki temu w przyszłości będzie lepiej planować domowy budżet i orientować się w produktach oferowanych przez banki. Jeśli twoje dziecko dostaje regularne kieszonkowe albo jest w takim wieku, że może już dorabiać, załóż mu konto bankowe dla młodzieży. Poniżej dowiesz się nieco więcej na ten temat.

Co cechuje konto bankowe dla młodzieży?

Większość banków, wpisując w swoją misję także względy edukacyjne, oferuje konta dla młodzieży. Chce w ten sposób przyczynić się do tego, by świadomość finansowa rosła u ludzi od najmłodszych lat.

Najczęściej młodzieżowe konto jest zupełnie bezpłatne. Nic nie kosztuje także wydanie karty bankomatowej i przelewy internetowe, Domyślnie z takiego konta korzysta się głównie przez internet. Pieniądze można wpłacać we wpłatomacie, a przelewy zlecać online.

Jak założyć konto w banku dla młodzieży

Konto młodzieżowe można założyć przez internet lub w oddziale banku. Warunkiem otwarcia konta jest podpis opiekuna prawnego na umowie. Będziesz więc musiał podpisać dokumenty w banku albo u kuriera, który przywiezie umowę.

Podczas otwierania rachunku bankowego dla młodzieży podajesz bankowi dane swoje oraz dziecka. Najczęściej jest to PESEL i dane teleadresowe. Jeśli posiadasz konto w tym samym banku, możliwe, że będziesz mieć podgląd także na rachunek dziecka.

Kto może mieć młodzieżowe konto

Konto młodzieżowe mogą posiadać osoby pomiędzy 13 a 18 rokiem życia. W niektórych bankach z kont młodzieżowych mogą korzystać także studenci, więc granica wieku przesunięta jest na 26 lat.

Po przekroczeniu wieku, do którego oferowane jest konto młodzieżowe przekształca się ono automatycznie w podobny produkt dla standardowych klientów. Czasem bank informuje klientów, by miesiąc przed tym okresem sami wybrali rodzaj rachunku, jeśli nie chcą być przenoszeni automatycznie do nowej usługi.

Zalety posiadania konta w banku

Konto w banku przyda się twojemu dziecku z paru powodów. Po pierwsze nauczy się gospodarować pieniędzmi. Wystarczy, że po miesiącu przeanalizuje historię konta i będzie wiedzieć, na co wydało swoje pieniądze.

Jeśli do tradycyjnego rachunku dołączone będzie konto oszczędnościowe, może gromadzić środki w wirtualnej skarbonce. Konto może być dla niego motywacją do tego, by odkładać pieniądze. A jeśli ma ukończone 16 lat, może nawet będzie szukać pracy, by nieco dorobić.

Dzięki kontu dziecko samo zapłaci za swoje internetowe zakupy, np. gry lub poszerzony dostęp do nich. Może też doładować swój telefon albo opłacić dostęp do platformy z filmami.

Jeśli dziecko wyjedzie samo i skończą mu się pieniądze, możesz łatwo zasilić jego portfel, wykonując przelew.

Przed założeniem konta dla młodzieży, sprawdź, na ile twoje dziecko orientuje się w świecie finansów. Poproś, by samo wybrało najkorzystniejsze konto. Jeśli będzie wiedzieć, że dzięki temu może coś stracić albo zyskać, przejrzy dokładnie ofertę popularnych banków.

Udostępnij