bezkompromisowo.pl

Blog tematyczny o biznesie i inwestycjach

BankFinanse

Jak sprawnie i szybko wziąć kredyt na budowę domu?

Jak sprawnie i szybko wziąć kredyt na budowę domu?

Dom to marzenie wielu osób. Jest to jednak ogromne wyzwanie finansowe. Kredyt hipoteczny to często jedyny ratunek, by sfinansować budowę. Jak wziąć kredyt hipoteczny, który będzie korzystny?

Jaka ustalić wysokość kredytu hipotecznego na budowę domu?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które jest długoterminowe. Najczęściej kredyty udzielane są na 10, 20 a nawet 30 lat.

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości jest udzielany w zależności od ceny mieszkania lub domu. Jest to dosyć proste do ustalenia. Trudniej jest, gdy inwestor zastanawia się jaka kwota będzie potrzebna na budowę domu.

Kredyt hipoteczny na budowe domu musi być tak zaplanowany, by wystarczyło na ukończenie inwestycji. Należy pamiętać, by dokładnie przeanalizować cenę materiałów budowlanych, ważne jest również, by pamiętać o każdym etapie budowy.

Zaciągając kredyt hipoteczny na budowę domu należy pamiętać nie tylko o kosztach materiałów budowlanych, ale również robocizny. Szacując wysokość kredytu hipotecznego warto wspierać się operatami szacunkowymi, które podają przybliżony koszt budowy domu o konkretnym metrażu.

Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Możliwość otrzymania kredytu hipotecznego zależy przede wszystkim od zdolności kredytowych. Zastanawiając się jak wziąć kredyt trzeba przede wszystkim zgromadzić 20 % wkładu własnego, który zgodnie z Rekomendacją S jest obowiązkowy.

Warto pamiętać, że wkład własny nie musi być wpłacony w gotówce. Może to być działka, na której stanie dom czy materiały budowlane, które inwestor wcześniej zgromadził. Warto również pamiętać, że banki często zgadzają się, by wkład własny stanowiło mieszkanie, które zostanie sprzedane, gdy tylko inwestor ukończy budowę domu.

Zaciągając kredyt hipoteczny na budowę domu warto dobrze się do tego przygotować. Należy w kilku bankach sprawdzić jakie możliwości kredytowe ma inwestor. Banki mają bardzo zróżnicowane oferty. Odmowa w jednym banku nie znaczy, że inna placówka nie zgodzi się udzielić kredytu. Należy również pamiętać, że otrzymane kwoty na realizację inwestycji również mogą się różnić.

Jakie dokumenty są niezbędne do kredytu hipotecznego?

Zaciągając kredyt hipoteczny na budowę domu należy zgromadzić odpowiednie dokumenty, które zostaną poddane analizie w banku.

W zbiorze dokumentów niezbędnych do kredytu hipotecznego należy zgromadzić nie tylko dokumenty potwierdzające dochód, ale również dokumenty, które pozwolą na zweryfikowanie stanu prawnego działki, na której ma powstać nieruchomości. Niezbędny jest wypis z księgi wieczystej potwierdzający prawo własności do działki. W momencie, gdy działka została nabyta niedawno i inwestor nie ma jeszcze wpisu do księgi wieczystej niezbędny będzie akt notarialny potwierdzający jej nabycie.

Zastanawiając się jak wziąć kredyt na budowę domu nie można zapomnieć o pozwoleniu na budowę, wypis i wyrys z ewidencji gruntów, który potwierdza, że taka zabudowa jest możliwa do wykonania.

Kolejnym dokumentem jest operat szacunkowy. Ważny jest również kosztorys, harmonogram prac oraz dziennik budowy.

Zmiana perspektywy

Udostępnij