bezkompromisowo.pl

Blog tematyczny o biznesie i inwestycjach

Biznes

Co zrobić, by otworzyć własny biznes?

Co zrobić, by otworzyć własny biznes?

Jeśli znudził cię etat i czujesz, że stoisz w miejscu, może czas pomyśleć o własnym biznesie? Każdy kiedyś zaczynał i gdyby tego nie zrobił, nadal tkwiłby zawodowo w miejscu, które nie do końca mu odpowiada. Zastanów się, czy właśnie nadszedł moment, w którym własna działalność to coś dla ciebie. Z tekstu poniżej dowiesz się, jak otworzyć własny biznes i co musisz o wiedzieć, zanim to zrobisz.

Biznesplan – mit, czy scenariusz filmu z happy endem?

Biznesplan to dokument, który pozwoli ci na chłodno ocenić, jakie są twoje szanse na sukces. Spisz w nim dokładnie, co chcesz robić (najpewniej sprzedawać), ile najpierw musisz zainwestować i jakie będą spodziewane zyski.

Dzięki niemu będziesz wiedzieć, co po kolei robić, żeby z miesiąca na miesiąc twoja firma pięła się w górę. Jeśli jest taka możliwość, pokaż go komuś, kto szczerze ci powie, co o nim myśli. Może to być inny przedsiębiorca albo ktoś bliski. Ty sam w czasie pisania biznesplanu będziesz sporo rzeczy widzieć w różowych okularach, więc przyda się ktoś, kto sprowadzi cię na ziemię.

Rodzaje działalności gospodarczej

W zależności od tego, czym chcesz się zająć, możesz wybrać jednoosobową działalność lub spółkę. Do tej drugiej, jak zresztą wskazuje nazwa, będziesz potrzebować partnera. Zawsze możesz zacząć od JDG, a potem się przekształcić.

Jednoosobowa działalność (potocznie zwana firmą) sprawdzi się, gdy będziesz prowadzić prostą księgowość i nie masz kapitału zakładowego. Możesz ją założyć online przez stronę biznes.gov.

Jeśli będziesz prowadzić firmę z minimum jedną osobą, dobrym rozwiązaniem może być spółka cywilna. Członkowie spółki mają swoje jednoosobowe działalności, ale razem łatwiej im osiągać zyski.

Bardziej zaawansowaną formą działalności będzie spółka osobowa lub kapitałowa. Te rodzaje działalności wybiera się wtedy, gdy chce się działać w sektorze o podwyższonym ryzyku finansowym i posiada kapitał. Rzadko osoby bez doświadczenia w biznesie startują z tego pułapu.

Co musisz wiedzieć przed założeniem firmy?

Zanim założysz firmę, sprawdź, czy potrzebujesz zezwolenia lub koncesji na prowadzenie działalności. W Polsce reglamentowana jest działalność między innymi w zakresie obrotu paliwami, ochrony osób i mienia, a także transportu.

Podatki, to pojęcie, z którym będziesz musiał się oswoić. Zauważ: oswoić, nie polubić, bo możesz wszystko zlecić księgowej. Najlepiej znajdź ją jeszcze przed założeniem firmy, by omówić, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najlepsza. Przy JDG odpowiadasz całym swoim majątkiem, więc szukaj wśród znajomych i nie bierz najtańszego biura bez rekomendacji.

Jak sprawdzić, czy biznes się opłaci?

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie są pewne powodzenia w biznesie, jest działalność nierejestrowana. Jeśli twoje przychody wyniosą miesięcznie nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia i w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie prowadziłeś firmy możesz od tego zacząć.

Zgodnie z prawem, z uwagi na niskie przychody, nie jest to typowa działalność gospodarcza. Jednak na początek to najlepsza forma legalnego zarabiania na swoim.

Liderzy rynku

Udostępnij