CBOS: Polacy są wrażliwi społecznie i coraz częściej pomagają innym

7173706517_1a4a7116bb_o

Bez echa przeszło najnowsze badanie CBOS „Analiza Społeczna Polaków”. Zupełnie niesłusznie.

Utarło się przekonanie, że my – Polacy bardzo lubimy na siebie narzekać. W połowie zeszłego roku Instytut Adama Mickiewicza przeprowadził nawet prześmiewczą kampanię „Poland. Come and complain” („Polska. Przyjedź ponarzekać”), mówiącą o tym, że się nie doceniamy i mamy skłonności do narzekania. Tymczasem najświeższe badanie CBOS przedstawia zupełnie inny obraz polskiego społeczeństwa.

Wskazuje na jego najbardziej prospołeczne nastawienie od 2002 roku. Nad Wisłą gwałtownie umacnia się przekonanie o skuteczności wspólnego działania zwykłych ludzi. Od początku wieku jest to wzrost o ponad 50%, który można interpretować jako m.in. wynik serii rewolucji w krajach arabskich, a także sytuacji na Ukrainie z początku roku.

W swoich indywidualnych wyborach Polacy również wykazują się dużą wrażliwością. Z raportu wynika, że 3/4 z nas w ostatnim roku pomagało innym, a prawie 20 proc. angażowało się w wolontariat w różnych instytucjach lub organizacjach. Co ciekawe nie pomagamy tylko rodzinie i znajomym ale także osobom, których nie znamy (37 proc.). (fot. Cyril Attias)

Related Posts