Rosnące ceny towarów oraz usług budzą zawsze wiele emocji. Nie ma się czemu dziwić! Odczuwa je każdy konsument. Co to jest inflacja, jakie są jej przyczyny i skutki?
Inflacja – co to jest?
Inflacja to słowo, które w ostatnich miesiącach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Pojawia się w mediach a także rozmowach rodzinnych przy stole. Dlaczego inflacja budzi tak wielkie emocje?
Zastanawiając się co to jest inflacja wszyscy myślimy o podwyżkach cen produktów, a co za tym idzie również usług. Mówiąc o inflacji nie mamy na myśli sezonowych wzrostów cen, które powtarzają się każdego roku. Mówimy o podwyżkach, które dotyczą wszystkiego o są niezależne od okresowego wzrostu cen.
Inflacja to wzrost cen, który powoduje, że siła nabywcza pieniądza staje się coraz mniejsza, a to znaczy, że każdy z nas, za tę samą kwotę, może nabyć mniej dóbr materialnych.
Inflacja jest zjawiskiem naturalnym, który nikogo nie dziwi. Staje się jednak dużym problemem, gdy w krótkim czasie, gwałtownie przybiera na sile, a gospodarstwa domowe zaczynają to dotkliwie odczuwać.
Przeciwieństwem inflacji jest deflacja, w czasie której za tę samą kwotę można nabyć więcej rzeczy lub nabyć więcej usług.
Przyczyny inflacji
Przyczyn inflacji może być wiele. Najczęściej jej powodem są rosnące ceny paliwa, energii oraz gazu.
Warto jednak pamiętać, że przyczyną inflacji może być również rosnący popyt konsumpcyjny. Osoby, których zarobki na to pozwalają, chcą kupować coraz więcej i więcej. Dotyczy to produktów codziennego użytku, jak i tych luksusowych. Chętniej wydawane pieniądze przekładają się na wzrost cen.
Przyczyny inflacji leżą w dużej mierze po stronie państwa. Decyzja banku o zwiększeniu emisji pieniądza również ma wpływ na wzrost inflacji. Odbija się również niestabilna gospodarka czy niezrównoważony budżet państwa.
Skutki inflacji
Skutki inflacji odczuwa każdy. Spadająca wartość pieniądza powoduje, że wydatki stają się coraz większe, a społeczeństwo odczuwa zagrożenie i niepewność.
Jednym z najbardziej odczuwanych skutków inflacji, nie licząc drożyzny w sklepach, są rosnące opłaty za paliwo i energię. Ich cenę odczuje każde gospodarstwo domowe.
Warto również pamiętać, że skutkiem inflacji są również rosnące raty kredytów hipotecznych. Państwo, które próbuje zachować stabilizację, podwyższa raty kredytów, co znacznie wpływanie na finanse tych gospodarstw domowych, które mają już zaciągnięty kredyt.
Rosnące raty kredytów hipotecznych oraz podwyższanie wkładu własnego ma również na celu zniechęcenie i utrudnienie zaciągania zobowiązań finansowych na zakup nieruchomości lub jej budowę.
Skutkiem inflacji, który zobaczymy za kilka miesięcy, będzie wstrzymanie inwestycji. Wiele firm zrezygnuje z nowych projektów, a część przedsiębiorców, która już rozpoczęła inwestycje będzie wstrzymywała się z ich dokończeniem.
Duża inflacja sprawia trudności przedsiębiorcom, którzy mogą mieć problem z ustaleniem cen za swoje towary oraz usługi.
Inflacja jest widoczna na każdym kroku. Zmieniają się ceny produktów niezbędnych do życia, jak i tych luksusowych. Inflacje odczuwa każdy konsument.